Ing. Pavel Aron 
hypoteční makléř - Praha
vázaný zástupce GEPARD FINANCE a.s.

Hvězdova 1594/19
140 00 Praha 4

Mobil
+420 603 449 571

 

3 věci, které je dobré udělat, než koupíte nemovitost

Kupujete nemovitost a berete si hypotéku? Mám pro Vás pár opravdu užitečných rad a tipů.

Je léto, hezké počasí, a vy se rozhodujete pořídit si nové vlastní bydlení. Našli jste krásný dům, líbí se Vám, bojíte se, aby Vás někdo nepředběhl. To chápu, přesto se vyplatí si rychle zkontrolovat základní věci:

1) Právní stav nemovitosti

Nevázne na nemovitosti exekuce či dražba? Věcné břemeno dožití? Zástavní právo? Omezení převoditelnosti?

Požadujte od prodávajícího nebo realitní kanceláře výpis z katastru nemovitostí, kde je vše uvedeno. Pokud Vám jej nepředloží, což je bohužel častý případ, naleznete rychle, alespoň základní informace ZDE. Musíte pochopitelně znát číslo popisné, u bytu číslo jednotky, u chaty číslo evidenční.

2) Věcný stav nemovitosti

Před podpisem čehokoliv si vyžádejte ještě jednu prohlídku. Při té první jste třeba nadšeni, ale unikne Vám spousta věcí. Zvláště, když prodávající před prodejem udělá kosmetické úpravy, a přes nové vymalování není vidět pronikající vlhkost. Ptejte se na náklady vytápění. I když je na první pohled jasné, že dům je starší a z pohledu energetické úspornosti to nebude nic moc, rozdíly mohou být velké. Před vlastním prodejem by majitel měl předložit Průkaz energetické náročnosti budovy. V první fázi se zajímejte o finanční náklady. Jaký je stav instalací?

Voda

Elektřina

Plyn

Odpady

Zejména u odpadů se zajímejte, zda má dům vyřešeno vše v souladu s předpisy Následná investice do čističky odpadních vod může být dost vysoká. Prošel dům rekonstrukcí? V jakém roce a v jakém rozsahu? Má majitel doklady k provedené rekonstrukci, rozšíření stavby apod? V minulosti tyto akce často probíhaly neoficiálně. Ne každá rekonstrukce vyžaduje stavební povolení, ale zajímejte se.

3) Okolí a sousedé

Dejte si čas a projděte se po okolí a snažte se navázat hovor s místními. Můžete se hodně dozvědět. Třeba důvod proč se nemovitost prodává….

Pokud se sami neorientujete ve stavebních záležitostech pozvěte si odborníka nebo alespoň známého, který tomu rozumí. Platí, že ne každá nemovitost, která na první pohled vypadá hezky, je bez vady a na druhé straně jsou nemovitosti, kde proběhly zásadní vnitřní rekonstrukce a chybí třeba jen nová omítka a vymalovat a na pohled nevypadají lákavě.

A hlavně se vyptávejte. Otázky si připravte předem! Majitel či realitní makléř Vás obvykle na vady, které nejsou vidět neupozorní, ale na přímý dotaz ne každý umí zalhat!

A jak to vše souvisí s hypotékou?

Jednoduše - banka vždy požaduje znalecký posudek a ten může odhalit spoustu věcí, kterých jste si nevšimli.

Výsledek je ten, že hodnota nemovitosti dle posudku je nižší než domluvená kupní cena, a vy budete mít problém dosáhnout na požadovanou výši hypotéky. Banka totiž maximální výši hypotéky odvíjí nikoliv z kupní ceny, ale z hodnoty nemovitosti dle znaleckého posudku. Popřípadě může také znalecký posudek konstatovat takové právní vady, které musí být před schválením hypotéky odstraněny a prodávající to odmítá.

Chcete vědět více?

Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Rádi Vám zdarma poradíme!

Přeji krásné a klidné prázdniny a příjemné prožití dovolené,

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.