Ing. Pavel Aron 
hypoteční makléř - Praha
vázaný zástupce GEPARD FINANCE a.s.

Hvězdova 1594/19
140 00 Praha 4

Mobil
+420 603 449 571

 

Předčasné splacení hypotéky

Jak je to s možností předčasného splacení hypotéky ?

Nejprve je asi dobré si ujasnit situace a důvody předčasného splacení :

1.      Chci mít hypotéku co nejdříve splacenou nebo mám mimořádné příjmy.

2.      Změnila se moje životní situace a nemovitost potřebuji co nejdříve prodat

fixace úrokové sazby. S touto splátkou nejsou spojeny žádné poplatky, pokud hypotéku doplatím celou , splácení končí, banka mi núčtuje žádný poplatek

protože banky si za splátku mimo fixaci účtují většinou velice vysoké poplatky v závislosti na tom,kolik zbývá do fixace. Tento poplatek, spíše sankce může být i několik set tisíc korun.

Co s tím mohu dělat ?

Především řešit situaci s předstihem a plánovat.

Hned na počátku při sjednávání hypotéky si uvědomit, zda si například kupuji malý startovací byt a brzy si budu chtít pořídit větší a pak si raději sjednat kratší fixaci nebo si sjednat hypotéku s možností mimořádných  splátek i mimo fixaci. Tato možnost je obvykle různým způsobem ze strany banky zpoplatněna.

Pokud ale přesto potřebuji například prodat nemovitost po například dvou letech od sjednání a mám sjednanou  letou fixaci co mám dělat ?

Především to začít řešit již s plánováním prodeje. Existují možnosti jak se sankci vyhnout :

Jaké ?

Převzetí hypotéky kupujícím ( obvykle dost obtížné)

Zajistit si kupujícího, který sice hypotéku nepřevezme , ale „nahradí“ mě u mé banky

a já za to požádám o odpuštění sankce. K tomu doporučuji spolupráci se zkušeným poradcem, banky rozhodně neodpouštějí snakci automaticky.

Pokud prodávám nemovitost a zároveň si budu kupovat jinou mohu si původní hypotéku po dohodě s bankou ponechat , jen si sjednám dodatek ke smlouvě a zástavu převedu na novou nemovitost

( problém jak to časově sladit)

Nebo si mohu s bankou vyjednat odpuštění sankce výměnou za to , že si na novou nemovitost vezmu hypotéku opět u této banky.

Všechny tyto varianty jsou poměrně náročné na proces a doporučuji konzultovat se zkušeným hypotéčním poradcem, který se dobře orientuje i v problematice prodeje nemovitostí.