Ing. Pavel Aron 
hypoteční makléř - Praha
vázaný zástupce GEPARD FINANCE a.s.

Hvězdova 1594/19
140 00 Praha 4

Mobil
+420 603 449 571

 

Základní informace o hypotékách

Co to je hypotéka a jak funguje

Hypotéka je typ úvěru zajištěný nemovitostí. Z definice nevyplývá na co je hypotéka určena. Proto existují i neúčelové hypotéky. Vždy je však podmínka zajištění úvěru zástavním právem k nemovitosti. Zástavní právo se uzavírá zástavní smlouvou a zapisuje se do katastru nemovitostí. Případný zájemce o koupi tak má možnost si informaci o tom, že nemovitost je zatížena hypotékou zjistit nahlížením do katastru, tato základní informace je vidět i v dálkovém bezplatném náhledu do katastru

Banka než s Vámi uzavře smlouvu o hypotéčním úvěru prověřuje,  zda jste schopen požadovanou výši hypotéky splácet . Říká se tomu bonita klienta. Mimo jiné banka zjišťuje i Vaši úvěrovou historii v úvěrových registrech. Dále banka zjišťuje, zda nemovitost ( dům, byt, pozemek, chata, chalupa, bytový dům apod.) je pro ní vhodný předmět zástavy a jaká je hodnota zástavy.  To zjišťuje formou znaleckého posudku , který stanovuje aktuální tržní cenu.

Poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavované nemovitosti má velký vliv na stanovení úrokové sazby.

U 100% hypotéky je úroková sazba vyšší.

Celý proces vyřízení hypotéky je poměrně složitý, protože navazuje na proces koupě(výstavby, rekonstrukce) Vyřízení hypotéky nekončí podpisem úvěrové smlouvy, ale až splněním všech podmínek, které právěě navazují na proces koupě nemovitosti, katastr nemovitostí atd. Rád Vám vše vysvětlím.

Neváhejte mě kontaktovat se svými dotazy !